Aug 272017
 

BKB 093 Ömür Uzatan Gen

Tarihin büyük bir bölümünde türümüzün ortalama yaşam süresi 25 yıl civarında olmuş, evet yanlış duymadınız 25 yıl. 1900 lu yıllara gelindiğinde ortalam yaşam süresinin ikiye katlanarak 50ye ulaştığını görüyoruz. Günümüzde ise bu rakam dünya genelinde 71 yıl. Erkekler arasında 68.2 kadınlar arasında ise 73.3, bir diğer değişle kadınlar erkeklerden yaklaşık 5 yıl kadar daha uzun yaşıyorlar.

Japonya 83.7 yıl ile en uzun yaşam süresine sahip ülke. En kısa ortalama ömür uzunluğuna sahip ülke ise 50.1 yıl ile Sierra Leone. Ülkemizde ise ortalama yaşam süresi 75.8 yıl. Erkekler arasında 72.6 ve kadınlar arasında 78.9 yıl.

Yaşam süresindeki artışın gerisindeki en önemli faktörler medeniyetin ilerlemesi ile insanoğlunun temiz su, yani mikroorganizmalardan arındırılmış şu içmeye başlaması ve yine temiz gıdalar tüketmeye başlaması olmuş. Ayrıca barınmada elde edilen gelişmeler, toplu yaşam merkezlerinde kanalizasyon sisteminin kurulması da bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölümleri azaltmış. Ve tabii en önemlisi modern tıp ile hastalıklarla mücadelede elde edilen başarı ortalama ömrün günümüz rakalarına ulaşmasını sağlamış.

 Sunday 27 August 2017  Podcast

 Bir Yanıt bırak

(required)

(required)