Müzisyen

 

Bahri ilk sahne tecrübesini ilkokul ikinci sınıf müsameresinde yaşadı. Erzurum Vali Hafız Paşa İlkokulu’nda geçecek olan ilk üç yıl içerisinde dersleri dışındaki zamanının büyük kısmı yıllık müsamere gösterilerine hazırlıklarda geçti. Müsamerenin yaklaştığı günlerde derslerinden bazılarını kaçırmasının sebebi her yıl üç veya dört farklı yörenin folklor grubunda ekip başı olmasıydı. Hatırlarda kalan sahneler özellikle Bahri’nin, Daşdan Emmi’nin davulunun üzerinde oynadığı ve o ana kadar göğsünde taşıdığı Türk Bayrağı’nı gömleğinden çıkararak seyirciyi selamlaması anlarıdır.

Bahri, ilkokul dördüncü sınıftayken, en iyi söyleyenin solo alacağı programa, dayısının 33’lük plak çalarında haftalarca çalışarak öğrendiği “Seher Vakti Çaldım Yarın Kapısını” adlı türküyle hazırlandı. Ancak, koro öğretmeninin seçmelerde, “Bahri’nin folklör kabiliyetinin olduğunu fakat müzik kabiliyetinin olmadığını” söylemesi üzerine büyük hayal kırıklığına uğradı. Fakat ne yazık ki daha sonra bu kararın kabiliyeti nedeniyle değil öğretmenler arası politik sebepler yüzünden alınmış olduğunu öğrendi. Bu olumsuz gelişme Bahri’nin müziğe olan sevdasını etkilemedi. Bu olaydan bir yıl sonra Erzurum Halk Oyunları ve Halk Türküleri Turizm Derneğince kurulan Türkiye’nin ilk Türk Halk Müziği Çocuk Korosuna katıldı. Koroya katılımının üzerinde beş ay gibi kısa bir süre sonra Bahri, “Göç Göç Oldu” uzunhavası ile seyircilerin karşısına solo olarak çıkmış ve çok büyük bir beğeni kazanmıştı.

Bahri’nin müzik ve folklöre olan sevdası hiç dinmedi. Hafta sonlarını dernekte geçiren Bahri, henüz 14 yaşında iken TRT Erzurum Radyosu Halk Müziği korosuna “Amatör Mahalli Sanatçı” olarak katıldı. Yöresel ve ülke genelinde çok sayıda radyo ve televizyon programlarına katıldı. O günün en popüler ulusal programı İlden İle’nin Erzurum bölümünde, mahalli sanatçı olarak dört türküyü seslendirmişti. O yıllarda aldığı kaset yapma tekliflerini, babasının üniversite eğitimi alması isteği nedeniyle reddetmek zorunda kaldı.

Türkiye, Almanya ve Amerika’da geçen lisans ve lisansüstü eğitimleri nedeniyle Bahri uzun yıllar müziğe ve folklöre ara verdi. Doktorasını yaparken folklöre ve dansa olan ilgisi yeniden belirince, üniversitenin sosyal dans derslerine katılmaya başladı. Kısa bir süre sonra kabiliyeti farkedilince, Ohio State Üniversitesi’nin yarışmalara katılan dans ekibine katılma teklifi aldı. Pek çok dans yarışmalarında ödüller almasına rağmen dans etmeyi yarışma yerine zevk için yapmak üzere dans takımından ayrıldı. Batı müziğine olan ilgisinden dolayı Vaud Villities adlı bir yapımın Erkekler Korosuna ikinci tenor olarak katıldı. İki yıl bu yapımın bir üyesi oldu. Vaud Villities’de çok güzel vakit geçirdiğini ifade eden Bahri, “ancak bu yapımda erkek dansçılara ihtiyaç olması nedeniyle kendimi tekrar dans takımında buldum” diyordu.

1997 yılında Amerikalı ve Türk Müzisyenlerden oluşan TÜRKANA adında bir Türk Müziği grubu kurdu. Yine aynı yıl ilk bestesi olan Keyfim Yerinde’yi yaptı. Bu parça aynı zamanda grubun ilk CD albümünün kapak ismini oluşturdu. TÜRKANA Amerika ve Kanada’nın değişik eyaletlerinde çok sayıda konserler verdi ve CD’leri değişik radyo programlarında çalındı. TÜRKANA 2002 yılında Türk Basketbol Takımının Amerika’daki Dünya Basketbol Şampiyonasına katılması vesilesi ile düzenlenen Türk Günü konserini ve yine 2003 yılında ilki düzenlenen Chicago Türk Festivalinin müzik konserlerini veren grup oldu. TÜRKANA’nın faaliyetleri yanında Bahri, Amerika’nın değişik üniversitelerinin konservatuarlarında Etnomuzikoloji kürsüleri için Türk Müziği hakkında dersler vermeye de başladı. Ohio State Üniversitesi, Vanderbilt Üniversitesi, ve Iowa Üniversitesi konservatuarları bu dersleri verdiği okullar arasındadır.

1999 yılı sonunda Iowa Üniversitesine geçen Bahri, müzik yaşamının Iowa’da daha aktif hale geldiğini söylüyor. Iowa Eyaletinin ünlü blues sanatçısı Patrick Hazell ile tanışması, Bahri’nin Iowa müzik ortamına girmesinde ilk adım oldu. Yılların müzisyeni Patrick Hazell ile buluşması, Amerikan blues müziği ile Türk müziğinin motiflerinin birleştiği bir sentezin ortaya çıkmasına da sebep oldu. İkilinin çalışmaları, yakın gelecekte piyasaya sunulacak bir CD ortaya çıkardı. 2001 yılında Bahri Iowa City’nin bilinen grubu “Lazyboy & the Recliners” tan teklif aldı. Bu grubun özelliği, elemanlarının Bahri’nin çalıştığı Tıp Fakültesinden doktor ve profesörler olduğuydu. Lazy Boy and The Recliners konserlerinde Bahri’nin öğrettiği Türkçe parçalar bütün grup tarafından icra edilince seyirciler tarafından çok büyük beğeni kazandı. Bu ilgi üzerine Bahri, sazın dışında batı müzik aletlerinden oluşan TÜRKANA’nın yeni bir versiyonunu kurdu. Yeni TÜRKANA’nin iki üyesi Lazy Boy and the Reclinersin da üyeleriydi. İlk TÜRKANA’nın üyesi Roxana, yeni grupta da yeraldı. Aslen Finlandiyalı olan baş gitarcı Risto grubun en yeni üyesi oldu. TÜRKANA bu yeni formu ile ilk Chicago Türk Festivalinde konser vererek Türk ve Amerikalı dinleyicilere ulaştı. Türkiye’den NTV televizyonu TÜRKANA ile yaptığı röportajı ana haberlerinde “Türk Müziği Amerikalı Doktorların Elinde Hayat Buluyor” şeklinde duyurdu. TÜRKANA’nın müziği Amerikanın en çok dinlenen NPR radyosu bölgesel kanalında da canlı yayınandı. Bunu TÜRKANA ve Bahri hakkında gazetelerde yazılan haber ve yorumlar izledi.

Bahri’ye göre müzik, bilinci ve hisleri harekete geçiren spirituel bir aktivite. Onun konserlerini seyredenler, sunulan müziğin gücünü ve Bahri’nin müzikle olan bağını farkedeceklerdir. Bazıları müziği şöhret bazıları para için yaparlar; Bahri içinse müzik, mutluluk ve huzurun vazgeçilmez kaynağıdir.