Aug 252012
 
Bilim ve yuzme

Her yeni olimpiyatla birlikte yeni olimpiyat ve dünya rekorları kırılıyor. “İnsan bundan daha hızlı olamaz” dendiği noktada bile Michael Phelps gibi biri çıkıp kırılmış rekorların hepsini altüst ediyor ve insanoğlunun önüne, onu daha hızlı olmaya zorlayan yeni hedefler koyuyor. “Acaba bilim ve teknolojinin bu başarıda ne gibi bir payı var” sorusu sanırım pek çoğumuzun aklından geçmiştir. Bu konuda belki de en güzel örnek piyasaya sürülmesinin ardından geçen bir buçuk yıl içerisinde onlarca dünya rekorunun kırılmasını sağlayan LZR Racer adlı mayolar oldu. Michael Phelps, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bir olimpiyat ve yedi dünya rekoru kırarken bu mayoyu giymişti.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinin Eylül 2012 sayısı için bilim ve teknolojinin spora karışması durumunda ortaya ne tür sonuçların çıkabileceğini LZR Racer mayo örneğinde irdeledim.

Sporda ileri olan ülkelerin başarıya ulaşmak için neler yaptıkları, bizim gibi ülkeler için önemli bir model teşkil ediyor. Hiçbir şeyin tesadüfe bırakılmaması, belirsizliğe tolerans tanınmaması, devamlı olarak mükemmele ulaşılmaya çalışılması, başarının ödüllendirilmesi, ve en önemlisi spor da olsa ona bilimsel olarak yaklaşılması bu ülkelerin başarılarının gerisinde yatan nedenleri oluşturuyor.  Sadece sporda değil yaşamın her dalında “bilime dayalı bir yaşam tarzı” uygulamak şüphesiz her alanda başarıyı garantileyecektir. YouTube Preview Image

 

 Saturday 25 August 2012  Bilim